CO to jest IMAX?  |   Filmy IMAX  |   Historia  |  

Co to jest Imax?

 

Technologia IMAX należy do najdoskonalszych systemów filmowych na świecie. Spektakularne wrażenie, jakie wywiera, jest składową kilku elementów. Wszystkie zespolone w całość sprawiają, że widz ma wrażenie jakby był uczestnikiem oglądanych wydarzeń.
 

Ekran
 

 


Ekrany Orange IMAX mają 14 m wysokości na 24 m. szerokości. Skonstruowane są ze specjalnego tworzywa dyfuzyjnego zamontowanego na cylindrycznej, stalowej ramie, która dodatkowo wzmocniona jest specjalną konstrukcją wspomagającą. Pokryta białym winylem powierzchnia jest perforowana tysiącami dziurek. Część systemu dźwiękowego Orange IMAX (10 głośników) umieszczona jest za ekranem, więc perforacja zapewnia ekranowi "akustyczną przezroczystość". Ekran Orange IMAX rysuje się złożoną krzywizną, która rozciąga się poza krawędź peryferyjnego pola widzenia. Projekcje filmowe odbywające się na tak gigantycznym ekranie (ponad 6 pięter wysokości), zapewniają widzom niezwykle intensywne doznania. Dzięki takim rozmiarom możęmy zobaczyć wieloryba jego naturalnym rozmiarze. Ponadto widz, którego pole widzenia całkowicie wypełnia obraz, ma wrażenie, że znajduje się w środku wyświetlanej opowieści.

 

 

 

Sala w kinie IMAX

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stadionowy układ widowni, na którym znajdują się siedzenia widzów jest niezwykle stromy. Dzięki temu widz ma doskonały i niczym nie zakłócony obraz, niezależnie od zajmowanego miejsca.

 

System dźwiękowy

 

 

 

 

Krystalicznie czysty, mocny dźwięk jest ważnym elementem projekcji w kinie IMAX. System dźwiękowy IMAX jest produkowany przez IMAX Co. Jest to sześciokanałowy, komputerowy systemem reprodukcji głębokiego basu. Sonics Associate Inc. opracowało dla kin IMAX indywidualny system głośników – PSE (Personal Sound Environment System), który jest wykorzystywany przede wszystkim w kinach trójwymiarowych IMAX 3D.

 

Okulary

 

 

 

Spolaryzowane okulary 3D podobne są do okularów narciarskich czyli tak zwanych gogli. Obraz wyświetlany jest przez soczewki projektora na ekran, następnie odbija się od okularów, w których fale świetlne rozchodzą się w kilku płaszczyznach. Lewe i prawe oko odbiera oddzielnie fale polaryzacyjne, a nasz mózg zespala oba obrazy w jeden – trójwymiarowy. Okulary posiadają spolaryzowane soczewki laminowane akrylem, co pozwala osiągnąć efekt 3D wytwarzany przez mózg. Sferyczny kształt soczewek zapewnia szerokie pole widzenia i ograniczenie refleksów świetlnych.

 

 


Ze Szkolnastrona.pl

tańsze bilety dla szkół w IMAX »» NAU

Klub Nauczyciela »» 

O nas | Prawa autorskie | Polityka prywatności | Opiekun serwisu | Mapa serwisu
Copyright © 2014 Cinema City Poland. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Spin City Hokus Pokus Cinema City New Age Media